Nolēmu, ka arī šogad ieguldīšu laiku, lai izstāstītu Robertam Montesori pedagoģijā izmantotos lielos stāstus, kas bērnam (un arī man) palīdz izveidot skaidru struktūru, kurā pamazām ietilpināt visas zināšanas.

Šogad klasisku stāstu ar prezentācijām vietā izlēmu izlasīt 3 grāmatas, kas pēc satura ir līdzīgas pirmajiem trīs stāstiem. Visas grāmatas pirku lietotas no ārzemju bibliotekām. Reizēm palaimējās atrast amazon.de vai amazon.co.uk, reizēm labāki varianti bija abebooks.co.uk. Jaunas visērtāk pirkt bookdepositoru.com. Grāmatu lasījumu var noklausīties youtube.com.

Visas grāmatas pati divas reizes izlasīju angliski, bet Robertam atstāstīju latviski, izmantojot grāmatu attēlus un tekstu kā atgādni. Grāmatas rakstītas no Visuma skatupunkta - Visums tēlaini stāsta kā radies un attīstījies. Izvēlējos stāstus latviski stāstīt no neitrāla stāstinieka skatupunkta.

1.grāmata Born with a Bang

Born with a Bang : Jennifer Morgan : 9781584690320
Born with a Bang by Jennifer Morgan, 9781584690320, available at Book Depository with free delivery worldwide.

Šī grāmata ir lielisks ievads programmā iekļautajām tēmām par Laikapstākļiem. Šim stāstam varētu sekot arī tēmas par Enerģiju un Kustību, ja tās būtu vairāk balstītas uz nedzīvo dabu un fokusētos uz fizikas likumiem. Bet mācību grāmatā šīs tēmas galvenokārt tiek apskatītas no cilvēka ikdiens un sabiedrības funkcionēšanas skatupunkta, tādēļ es izlēmu tās apskatīt pēc trešā stāsta par cilvēku rašanos un sabiedrības izveidošanos.

2.grāmata From Lava to Life

From Lava to Life : Jennifer Morgan : 9781584690429
From Lava to Life by Jennifer Morgan, 9781584690429, available at Book Depository with free delivery worldwide.

Grāmata ļoti vienkārši un ineresanti skaidro, kā radās DNS, vienšūņi, kā tie paši sevi iznīcināja, kā sāka sadarboties un izveidoja daudzšūnu organismus, kā tie mainījās, pielāgojoties videi, kā sadarbojās savā starpā, kā dažādi pārtika viens no otra.

Papildus grāmatai izmantoju plakātu, kura iepriekšējo izdevumu izdevās nopirkt lietotu no bibliotēkas:

The Nature Timeline Wallbook : Christopher Lloyd : 9780993284793
The Nature Timeline Wallbook by Christopher Lloyd, 9780993284793, available at Book Depository with free delivery worldwide.

Šis plakāts sniedz bērnam lielisku kopskatu par Zemes vēsturi! Roberts aizrautīgi izpētīja, kad radās dažādi augi un dzīvnieki, kad notika lielās izmiršanas u.t.t.

Pēc šī stāsta un darba ar plakātu loģiski seko skolas tēma Dzīvības pazīmes.

3.grāmata Mammals who Morph

Mammals Who Morph : Jennifer Morgan : 9781584690856
Mammals Who Morph by Jennifer Morgan, 9781584690856, available at Book Depository with free delivery worldwide.

Aizraujošs, bet arī skarbs stāsts par to, kā cilvēki iemācījās rūpēties viens par otru, mīlēt, veikli rīkoties ar rīkiem, apguva visu Zemi un ... ir iemesls klimata izmaiņām un kārtējai lielajai sugu izmiršanai. Stāsta beigas ir cerīgas - zeme ir atkopusies pēc visiem mūsu zinātniekiem zināmajiem lielās izmiršanas posmiem.

Šim stāstam seko tēmas par rakstības un skaitīšanas sistēmu izveidi. Tām Montesori pedagoģijā ir veltīti pēdējie divi lielie stāsti. Vēl neesmu izlēmusi, kā un kad šogad tos atkārtot. Tapat šis stāsts ir lielisks ievads visām tēmām, kas saistītas ar cilvēku sabiedrību:

  • dabaszinību tēmas Enerģija un Kustība;
  • visas sociālo zinību tēmas;
  • māksla un mūzika;
  • dizains un tehnoloģijas.

Stāsts izveido izpratni par to, kā sākās arvien lielāku un lielāku cilvēku kopienu izveide, kas tās turēja kopā, kā līdz ar evolūciju attīstījās prasmes un zināšanas, spēja radīt un baudīt mākslu u.t.t.