Lai "iekustinātu" lasīšanu, pieredze rāda, ka svarīgi ir izvēlēties pareizo lasīšanas līmeni. Pat ja jāsāk ar divzilbju vārdiem. Galvenais, lai bērns izjūt uzvaras garšu ar neliela izaicinājuma piegaršu.

Šajā ierakstā uzskaitīšu labāko, ko esmu atradusi latviešu valodā vai pati izveidojusi, sākot ar tiem resursiem, kas derēs iesācējiem.

LASĪŠANAS KARTĪTES

Jau vairākkārt pieminētās lasīšanas kartītes. Kā tās radoši izmantot, var izlasīt rakstā "Lasīšana - pirmie vingrinājumi".
https://redu.lv/lasisana-pirmie-vingrinajumi/

ALISE BURTU ZEMĒ

Šo materiālu izveidoju meitenei, kuras vārds ir Alise. No viņas vārda burtiem iespējams izveidot daudz vārdus - sākot ar es, asa un beidzot ar lasis un sasala. Ja bērna vārda burti nav izmantojami daudzu vārdu veidošanai, šo materialu var sasaistīt ar grāmatu "Alise brīnumzemē". Var arī vienkārši izmantot jauktu burtu pērlīšu paciņu un veidot vārdus - tad jārēķinās, ka burtu meklēšana ieilgs. Vārdus var veidot gan bērns, gan vecāks, tos var pierakstīt un tad pārlasīt uzreiz vai kādā citā dienā.

4 BURTU VĀRDU SPĒLE

Tā kā man ļoti trūka materiāla lasītājiem, kam vēl jātrenējas lasīt divzilbju vārdi ar atvērtām zilbēm, izveidoju to pati. Sākumā to noformēju 4 metamo kauliņu formā, bet meita izveidoja bīdāmo sloksnīšu materiālu.

Bērnam jāzina tikai 10 burti un tas, ka patskaņi ir īsi un gari, lai varētu izveidot un izlasīt vairāk nekā 50 vārdu. Starpcitu, nevārdu lasīšana arī ir ļoti noderīgs treniņš lasīšanas iemaņu attīstīšanai.

Lasīšanas iesācējiem vieglāk ir vārdu izveidot nekā izlasīt. Izmantojot slīdošo sloksnīšu materiālu var lūgt bērnam izveidot labi zināmus vārdus. Materiālam klāt ir tabula ar populārākajiem vārdiem.

Materiāls noderēs arī lielākiem bērniem - var noteikt izveidoto vārdu vārdšķiru, lietvārda locījumu, darbības vārda laiku, atrast homoformas.

Fonētiski dzirdi labi attīsta vārdu pārveidošana, nomainot vienu burtu. Piemēram, kā nomainot vienu burtu, no vārda "kūka" iegūt vārdu "pūka". Bērnam jāsaklausa, kurš burts un pret ko jānomaina. Materiālā ir iekļautas dažāda garuma vārdu virknes.

Tā kā latviešu valodas vārdos galotnes patskanis tiek izrunāts neuzsvērti, bērni bieži vien tam nepievērš vajadzīgo uzmanību - kļūdaini gan lasa, gan raksta. Izmantojot ceturto sloksnīti ar īsajiem un garajiem patskaņiem, var parādīt, cik liela nozīme ir vārda galotnei.

Ja vēlaties iegādaties šo materiālu, ienāciet veikaliņā:

Veikaliņš
Katras iemaņas apgūšana prasa praksi. Jo vairāk prakses, jo pamatīgāk nostirināta iemaņa. Visi materiāli tapuši, strādājot ar bērniem un vērojot, kas vislabāk spēj noturēt viņu uzmanību, lai darītu vairāk. Ja vēlaties iegādāties kādu no materiāliem, rakstiet [email protected]. LATVIEŠU VALODA Alf…

!!! No burtiņiem var sanākt arī ne visai pieklājīgi vārdi. Arī par to vērts parunāt - ir tādi vārdi, ko izmantot jāizvairās, lai kādu neaizvainotu.

Lai veiksmīgs mācību gads!